Zakończenie działalności nierejestrowanej

Omówiłam w poprzednich postach wszystkie tematy i pytania, jakie dotyczyły działalności nierejestrowanej. Pozostaje nam już tylko kwestia jej zakończenia lub przejścia na działalność gospodarczą.

Tak naprawdę, tak jak tego rodzaju działalności nie trzeba „otwierać”, czyli nigdzie zgłaszać, tak samo nie trzeba jej zamykać. Po prostu kończysz sprzedawać swój produkt lub usługi i musisz tylko pamiętać, żeby rozliczyć swój przychód w rocznym zeznaniu podatkowym.

W każdej chwili możesz również złożyć wniosek o wpis do CEIDG i założyć swoją działalność gospodarczą, a dniem jej rozpoczęcia będzie data, którą wpiszesz we wniosku.

Natomiast, gdy w danym miesiącu przekroczysz próg przychodu, do którego to możesz prowadzić działalność nierejestrowaną (w 2020 roku jest to 1300 zł przychodu), Twoja działalność nieewidencjonowana staje się gospodarczą i masz 7 dni od dnia przekroczenia progu, aby złożyć wniosek o wpis do CEIDG.

Co z przychodem uzyskanym po dniu, w którym przekroczony został próg?

Jeśli od dnia, w którym przekroczyłaś lub przekroczyłeś próg przychodu do dnia, który będzie poprzedzał dzień złożenia przez Ciebie wniosku przyjmiesz zamówienia, otrzymasz przelew lub będziesz musiał lub musiała wystawić fakturę, wówczas ten przychód należy jeszcze rozliczyć jak przychody z działalności nierejestrowanej. Dopiero po tym okresie, czyli od dnia w którym złożysz wniosek, będą one opodatkowane w PITcie, jak z działalności gospodarczej.

Na koniec jeszcze przykład i już wszystko wiesz : )

Prowadzę działalność nierejestrowaną, do 10 października sprzedałam dużo czapek i mój przychód wyniósł 1100 zł. 11 października otrzymałam w ramach tej działalności jeszcze kilka zamówień i mój przychód wyniósł 1350 zł, czyli przekroczyłam dopuszczalny próg. Od 11 października moja działalność uznawana jest za działalność gospodarczą, a do 18 października mam czas, żeby złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Przychody osiągane przeze mnie do dnia poprzedzającego złożenie wniosku rozliczam na potrzeby PIT, jako przychody z działalności nierejestrowanej (np. do 15 października, gdy wniosek złożę 16 października).
To takie proste! Pamiętaj, że jeśli nie chcesz zakładać działalności gospodarczej, nie musisz tego robić. Pilnuj swojego przychodu, nie przekraczaj progu : ) Możesz ograniczyć ilość przyjętych zamówień lub pod koniec miesiąca poprosić klientów o przelew w kolejnym.
W razie pytań pozostaję do Twojej dyspozycji : )

2 myśli na “Zakończenie działalności nierejestrowanej”

  1. Witam serdecznie,
    A co w przypadku, gdy przechodzę z działalności nierejestrowanej na zwykłą, ale dochody z działalności nierejestrowanej dotrą do mnie w kolejnych miesiącach (gdy będzie istnieć już zwykła działalność, a tamta nie). Przykładowo fakturę będę mieć z grudnia 2020 jedynie na imię i nazwisko, a płatność przyjdzie w lutym 2021. Czy zaliczyć te przychody do działalności gospodarczej, mimo, że fakturę mam z czasów, gdy ona nie istniała ?

    1. Jeśli wystawiłaś już fakturę na daną sprzedaż to jest to równoznaczne z tym, że wpisałaś swój przychód do ewidencji, wiec nie ważne kiedy przyjdzie płatność. W księgowaniu pierwszeństwo ma faktura, później przychodzący przelew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *