Status bezrobotnego a działalność nierejestrowana

Dostałam wiele pytań o to czy osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy, jako bezrobotny może prowadzić swoją „firmę bez firmy” i przy tym otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Interpretując obowiązujące prawo – MOŻE : )

Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj krótki wpis i rozwiej swoje wątpliwości : )

Zacznijmy od tego kim jest osoba bezrobotna?

Bezrobotną jest osoba, która miesięcznie nie uzyskuje przychodu większego niż połowa minimalnej płacy krajowej w danym roku (w 2020 r. jest to kwota 1300 zł).

Bezrobotny zarejestrowany w Urzędzie Pracy musi być gotowy do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin w swoim zawodzie, służbie lub innej pracy zarobkowej. Co więcej ma obowiązek zgłaszać się do UP na wyznaczone wizyty i przyjmować skierowania na rozmowy o pracę.

I co w związku z tym?

Przede wszystkim prowadząc działalność nierejestrowaną nasz przychód również nie może przekroczyć 1300 zł (czyli minimalnej płacy krajowej) i o ile bezrobotny będzie gotowy do podjęcia pracy zarobkowej, i będzie stawiał się na wizyty w Urzędzie Pracy to może prowadzić działalność nierejestrowaną.

A zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku bezrobotny traci w przypadku utraty statusu osoby bezrobotnej, czyli albo w momencie kiedy jego przychód z tytułu działalności nierejestrowanej przekroczy 1300 zł i musi zarejestrować działalność gospodarczą, albo gdy podejmie pracę zarobkową.

W związku z powyższym i moim zdaniem – osoba bezrobotna, otrzymująca zasiłek również może prowadzić działalność nierejestrowaną i nie utraci prawa do tego zasiłku. Osobiście taką sytuację polecam skonsultować ze swoim opiekunem w Urzędzie Pracy, ponieważ powyższe wyjaśnienie wynika z interpretacji prawa, ale nie jest nigdzie określone wprost : )

Działalność nierejestrowana to całkiem nowy „twór” – szczególnie dla naszych urzędników : D Sama próbując zasięgnąć u nich pomocy, spotykałam się z odpowiedzią, że to dla nich nowość i nie potrafią odpowiedzieć na moje pytanie. Warto właśnie w takich przypadkach znać chociaż trochę prawo i zadawać odpowiednie pytania.

Przykład: Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna i chciałabym zacząć sprzedawać malowane kubki. W Urzędzie Pracy chcę się dowiedzieć czy nie stracę prawa do zasiłku. Nie pytam się mojego opiekuna czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną, bo całkiem prawdopodobne, że nie będzie wiedział o co chodzi ; ) Mówię, że w trakcie szukania pracy chciałabym sobie dorobić i w wolnych chwilach malować kubki, ale oczywiście mój przychód nie przekroczyłby 1300 zł. I rozliczyłabym go na koniec roku płacąc podatek dochodowy.

6 myśli na “Status bezrobotnego a działalność nierejestrowana”

  1. Hej, minimalna płaca krajowa w roku 2020 wynosi 2600 pln, Ty cały czas piszesz, że jest to kwota 1300 zł…Skąd ta różnica?

  2. Niestety w moim urzędzie pracy Pani powiedziała że w żadnym wypadku nie mogę prowadzić działalności nierejestrowanej będąc zarejestrowana w urzędzie pracy bo każdy dochód nawet 1zł skutkuje utratą statusu osoby bezrobotnej i wyrejestrowanie z urzędu pracy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *