Kiedy powstaje przychód?

Prawodawca nie określił jasno, w jaki sposób (mam tu na myśli kłopot z ustalaniem daty) ewidencjonować przychód w przypadku działalności nierejestrowanej, dlatego nie dziwię się, że bardzo często dostaję od Was pytania z jaką datą zapisać przychód do ewidencji.

Przychód z działalności nierejestrowanej zalicza się do tak zwanych innych źródeł przychodu, a co za tym idzie powinno stosować się ogólne zasady przyjęte w art. 11 ust. 1 PIT.

Czyli co to oznacza?

Ponieważ w przypadku działalności nierejestrowanej nie płacimy zaliczek na podatek, zarówno z wystawieniem faktury za sprzedaż, jak i wpisaniem przychodu do ewidencji należy poczekać do momentu otrzymania przelewu od klienta.

Jeśli umawiacie się z klientem na dwie płatności – możecie wystawić dwie faktury, każdą po otrzymaniu przelewu i datę otrzymania każdej „raty” wpisujesz do ewidencji.

Podsumowując – przychód w działalności nierejestrowanej powstaje w momencie otrzymania przelewu od klienta.

Przypomnę jeszcze na koniec, że w 2020 roku nie może on przekroczyć 1300 zł, a koszty prowadzenia takiej działalności odejmujemy dopiero na koniec roku w rocznym zeznaniu PIT-36.

O tym wszystkim pisałam w tym wpisie : )

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości, jak zawsze bez zbędnych i zawiłych wyjaśnień : )

6 myśli na “Kiedy powstaje przychód?”

 1. Witam
  Mam takie pytanie a co z poniesionymi kosztami na materiały?
  Wystarczy paragon czy może być faktura na imię i nazwisko bez NIPu?
  I czy to też wpisywać do ewidencji?
  Wiem że można odliczyć w PIT-36 w jakiej rubryce? Czy odliczam koszty od przychodu i dopiero wpisuje jako swój przychód w rubrykę przychod z działalności nierejestrowanej?
  Proszę o podpowiedź.
  Serdecznie dziękuję
  Pozdrawiam

  1. Hej! Na takie koszty musisz posiadać faktury imienne – z Twoim imieniem i nazwiskiem.

   Wpisujesz je do ewidencji w zakładce koszty. Na koniec roku w Pit-36 uzupełniasz pozycję „działalność nierejestrowana” i tam podajesz cały swój przychód, wszystkie koszty z całego roku i wychodzi Ci dochód. Od dochodu opłacasz dopiero podanek dochodowy.

 2. Cześć, a co jeżeli dochód nie powstał (koszta większe niż przychód)?
  Całość też rozliczam, ale ostatecznie nie płacę żadnego podatku, prawda?

 3. Jestem zachwycona wiedzą na blogu. Wspaniała robota! Jak dobrze rozumiem w ciągu każdego miesiąca mogę sprzedać i wystawić faktury na max.1.400 zł od 2021 r. co w ciągu roku pozwoli na uzyskanie 16.800 zł przychodu. Jednocześnie muszę zbierać dowody księgowe na koszty uzyskania przychodu czyli np. faktury za zakup towaru, materiałów do zapakowania towaru, usługi kurierskie, reklamę, stronę internetowa, itp. Dopiero na koniec roku sumuję koszty i od 16.800 zł muszę odjąć zsumowane koszty i wtedy od tej różnicy tzn. dochodu zapłacę podatek 17% chyba, że koszty będą wyższe i wykaże stratę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *