Jak ważny jest mentor we własnym biznesie?

Brak wsparcia ze strony bliskich to częsty problem kobiet, które chcą stworzyć swoją markę. Często jest to również powód, dla którego nie decydują się one na ten krok i ostatecznie z podciętymi skrzydłami nie zakładają własnej firmy.

Edukacja w zakresie przedsiębiorczości w naszym kraju nie leży na najwyższym poziomie, dlatego też nie ma co się dziwić takiemu podejściu bliskim nam osób. Podatki są zabójcze, ZUS to morderca, pierwszy milion trzeba ukraść, a przedsiębiorcy to złodzieje – takie zdania słyszałam z ust mojej rodziny wiele razy. I wiele dziewczyn, które do mnie piszą i z którymi rozmawiam również.

Oczywistym jest, że gdy wpadniemy na jakiś pomysł szukamy w pierwszej kolejności akceptacji u bliskich. Ja do pewnego czasu miałam podobnie. Do czasu kiedy uświadomiłam sobie, że to ja jestem odpowiedzialna za swoje życie. W tamtym momencie przestałam szukać potwierdzenia, że to co robię jest dobre i wartościowe u innych, a zaczęłam u siebie. To był pierwszy ważny krok – przełomowy. Bo moja uwaga zaczęła się skupiać na tym, co ja mogę zrobić i że tak naprawdę moje szczęście i spełnienie leży w moich rękach.

DWA LATA TEMU

Do pewnego momentu wykorzystałam cały swój potencjał – firma dobrze prosperowała, ale nie na takim poziomie, który by mnie satysfakcjonował. Każdego miesiąca miałam jeden pik sprzedażowy, gdy zorganizowałam jakąś promocję. A przecież nie o to chodzi, żeby cały czas organizować promocje.

Także działałam sama z takimi zasobami, jakie miałam, było to trochę działanie “po omacku”. Raz na wozie, raz pod wozem. Nie miałam określonego ani planu działania, ani jasnego celu. Obce mi były jakiekolwiek procesy biznesowe.

Od tamtego czasu minęły dwa lata i właśnie wczoraj miałam dzień z największą sprzedażą w historii mojej firmy. A od dłuższego już czasu podejmuje wiele działań rozwojowych, dzięki którym zamówienia wpadają nam codziennie.

Ale co się zmieniło przez ten czas? W moim życiu pojawił się Artur. Początkowo chciał przetestować swoje umiejętności marketingowe na mojej firmie, a skończyło się tak, że został moim mentorem i życiowym partnerem. Artur zadawał trudne i niewygodne dla mnie pytania. Takie, które zmuszały do myślenia i podjęcia działań poza strefą mojego komfortu.

Ale co najważniejsze – wniósł do mojego życia obcą mi wiedzę z zakresu modeli biznesowych, strategii marketingowych, komunikacji z klientami, prowadzenia mediów społecznościowych. Kazał mi nawet przerobić całą stronę internetową (czego bardzo nie chciałam, bo z obecnej byłam bardzo dumna). Ale rzeczywiście miał rację, bo po zmianach wzrosła nam konwersja sprzedaży o kilka procent.

Artur ze swoją wiedzą, doświadczeniem nie tylko dodał mi wiatru w skrzydła, ale również zmienił kierunek moich działań. Uwierzył we mnie oraz skorygował błędne i niewspierające mnie przekonania, którymi się kierowałam. Dzięki temu wszystkiemu, gdy zadaje sobie pytanie: “czy miejsce, w którym teraz jestem jest tym miejscem, w którym chcę być?” to odpowiedź brzmi: “jestem na odpowiedniej drodze”. A to diametralna zmiana do tego, co było dwa lata temu.

Atmosfera osamotnienia jest straszna, na pewno nie pomaga w działaniu.

Dlatego warto zabiegać o to, żeby otaczać się ludźmi, którzy mają tak, jak my przedsiębiorcze myślenie i nie czerpią satysfakcji z poniesionych przez nasz porażek.

Na szczęście w dzisiejszych czasach mentorów i wspierające grupy możemy znaleźć w świecie online. Inspirujące osoby są na wyciągnięcie ręki, a dzięki temu wszystkiemu możemy uwolnić się od niesprzyjających przekonań o prowadzeniu własnej firmy.


Dosłownie chwilę temu w Polsce ruszyła platforma zrzeszająca mentorów – najlepszych ekspertów ze swojej branży, u których taka młoda przedsiębiorczyni, jak Ty może odbyć konsultacje. Klawo to prekursor tego typu projektów w Polsce, ale są one już bardzo znane na rynkach zagranicznych.

Czy platforma Klawo jest dla mnie?

  • TAK, jeśli rozwijasz swój startup, sklep internetowy, bloga albo po prostu chcesz podjąć komercyjne działania influenserskie.
  • TAK, jeśli czujesz, że stoisz w miejscu, a Twój biznes się nie rozwija.
  • TAK, jeśli miejsce, w którym teraz jesteś nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące.
  • TAK, jeśli jesteś ambitna i chcesz osiągnąć swój cel albo go dopiero poznać.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia przedsiębiorców, którzy tę drogę mają już za sobą. Konsultacje możesz wykupić w formie pojedynczego spotkania lub serii spotkań.

A organizatorom całej inicjatywy dziękuję za możliwość poruszenia tego ważnego dla młodych przedsiębiorców tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *