Firma bez firmy – w ciąży i na urlopie macierzyńskim

Działalność nierejestrowana to świetny sposób na przetestowanie swojego biznesu lub dorobienie do domowego budżetu. Pisałam o tej formie działalności w kilku poprzednich postach:
1. Działalność nierejestrowana – wstęp
2. Obowiązki prowadzących działalność nierejestrowaną
3. Koszty w działalności nierejestrowanej

Jeśli dopiero trafiłaś na mojego bloga zachęcam do zapoznania się z poprzednimi postami. A dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie czy działalność nierejestrowaną może prowadzić kobieta w ciąży będąca zatrudniona na umowę o pracę. I jak to wygląda w przypadku urlopów – macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz zwolnień lekarskich w ciąży.

PRACA NA ETACIE I CIĄŻA

Wiadomość jest dobra, bo o ile oczywiście zdrowie i siły pozwalają – można w takim przypadku działalność nierejestrowaną prowadzić, a później kontynuować ją na urlopie macierzyńskim.

Czy o czymś trzeba pamiętać? O zakazie konkurencji. O ile taki podpisywałaś i działalność, którą będziesz wykonywać jest związana z pracą, którą wykonujesz na etacie. Wówczas niestety nie możesz świadczyć usług lub tworzyć produktów, które są konkurencyjne do Twojej pracy na etacie.

Czy trzeba poinformować pracodawcę o prowadzonej poza godzinami pracy działalności? Nie jest to obowiązek prawny i jest to tylko i włącznie nasza dobra wola – szczególnie, gdy nie planujemy powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, a na przykład założenie własnej działalności gospodarczej.

ZWOLNIENIE LEKARSKIE W CIĄŻY A DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA

Tak jak nie ma przeciwwskazań do łączenia pracy na etacie w ciąży i działalności nierejestrowanej, tak niestety przebywając na zwolnieniu lekarskim nie możemy już wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Łamiąc ten zakaz istnieje ryzyko utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres jego obowiązywania, a w najgorszym przypadku zwolnienie dyscyplinarne z pracy, które niestety może również dotyczyć pracownicy będącej w ciąży.

Pytałyście co z prowadzeniem mediów społecznościowych w okresie trwania zwolnienia lekarskiego? Czy można wrzucać posty i relacje? Generalnie jeśli takie czynności nie są sprzeczne z zaleceniami lekarskimi i nie przekreślają jak najszybszego powrotu do zdrowia to można uznać, że możemy je wykonywać : ) Ale uwaga! Moim zdaniem jasno z takich postów czy relacji powinno wynikać, że są to na przykład wspomnienia z sesji zdjęciowych. Na pewno nie pokazuj, że coś tworzysz i sprzedajesz – i w ogóle tego nie rób : )

URLOP MACIERZYŃSKI, URLOP WYCHOWAWCZY I RODZICIELSKI

Wszystkie wyżej wymienione urlopy rodzicielskie nie są przeciwwskazaniem do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Tutaj trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Działalność konkurencyjna, o której wspominałam wyżej i brak możliwości świadczenia usług lub tworzenia produktów, które są konkurencyjne do Twojej pracy z tytułu, której korzystasz z urlopu.
  2. Urlopy, o których mówimy są uprawnieniem pracowniczym i w przypadku urlopu wychowawczego Twoja działalność nie może wykluczać osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
  3. Prowadzenie działalności nierejestrowanej w okresie urlopu macierzyńskiego nie wyklucza pobierania zasiłku z tego tytułu.
  4. Jeśli pobierasz dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego należy poinformować swój Ośrodek Pomocy Społecznej, że masz dodatkowe źródło dochodu z tytułu prowadzonej działalności nierejestrowanej oraz że nie wyklucza się to ze sprawowaniem wyłącznej opieki nad dzieckiem.
  5. I oczywiście w zależności od Twoich planów pourlopowych oraz dobrej woli – poinformowanie pracodawcy. Ale tak, jak już wspominałam nie jest to żaden obowiązek prawny : )

Także jeśli czujesz się na siłach, umiesz sobie zorganizować czas tak, żeby starczyło Ci go na tworzenie Twojej marki, jesteś zdeterminowana i optymistycznie nastawiona do działania to pozostaje mi życzyć powodzenia : ) I oczywiście w razie pytań jestem do dyspozycji!

5 myśli na “Firma bez firmy – w ciąży i na urlopie macierzyńskim”

  1. Hej! Mam pytanie, co w momencie gdy przebywając na urlopie macierzyńskim/wychowawczym przekroczę próg 1400 zł brutto? Wiem, ze muszę zarejestrować się jako działalność gospodarcza, lecz co wtedy z urlopem przyznanym przez obecnego pracodawcę? Wtedy rezygnuje z takiego urlopu?

    1. Cześć jeszcze raz! Dowiedziałam się, że jeśli przekroczysz limit to oczywiście musisz założyć działalność gospodarczą, możesz dalej przebywać na urlopie macierzyńskim, ale również wykonywać obowiązki w ramach działalności gospodarczej. I dojdzie Ci opłata w postaci ubezpieczenia zdrowotnego.

  2. Czyli jeżeli dobrze rozumiem będąc na urlopie macierzyńskim i wychowawczym mogę świadczyć usługi z zakresu działalności nierejestrowanej? Ale będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży już nie, jeżeli również nie pracuje w firmie na etacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *