Działalność nierejestrowana

Zanim założysz firmę i zaczniesz korzystać np. z preferencyjnyh składek dla początkujących przedsiębiorców, warto swój pomysł na biznes przetestować. Istnieją dwie drogi, które dają nam taką możliwość i jedną z nich jest właśnie nierejestrowana działalność.

Taka forma prowadzenia biznesu istnieje od niedawna, bo dopiero od kwietnia 2018 roku, więc ja osobiście nie miałam możliwości skorzystania z tej opcji. Do zagłębienia tematu zainspirowała mnie Nina, która tworzy markę ha! ha! Maty Wyszukiwanki i właśnie w ten sposób robi pierwsze kroki w kierunku tworzenia swojej firmy.

Co to jest działalność nierejestrowana?

To inaczej działalność nieewidencjonowana, czyli taka z którą nie musisz załatwiać formalności związanych z rejestracją firmy i zgłaszać do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie ma obowiązku składania żadnych deklaracji do ZUSu i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społecznych.

Swój produkt możesz zacząć sprzedawać choćby teraz, nawet gdy pracujesz lub jesteś na urlopie macierzyńskim. Bez konieczności zgłaszania tego faktu gdziekolwiek : )

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?
 1. Osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej lub prowadziły ją przed 30.04.2017 i do tego czasu ich firma została wykreślona z CEIDG.
 2. Osoby, których działalność nie wymaga koncesji, licencji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej.
 3. Wykonują taką działalność osobiście bez pomocy wspólnika.
 4. Przychód z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
  W 2020 roku jest to kwota w wysokości 2600 zł, czyli Twój miesięczny przychód nie może przekroczyć 1300 zł.
Jakie masz obowiązki, gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną?
 1. Musisz prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli mówiąc prościej każdego miesiąca notować swoje przychody i koszty.
 2. Przestrzegać praw konsumentów.
 3. Wystawiać rachunki i faktury na prośbę klienta.
 4. Rozliczać się z przychodów (po odliczeniu kosztów) ze swojej działalności nierejestrowanej w rocznym zeznaniu PIT-36.
Do przeanalizowania jest jeszcze kwestia podatku VAT i kasy fiskalnej.

Z obowiązku płacenia podatku VAT zwolnieni są przedsiębiorcy, których przychód w ciągu roku nie przekroczy 200 tysięcy złotych. Prowadząc działalność nierejestrowaną z limitem 1300 zł przychodu miesięcznie nie mamy nawet opcji przekroczenia tej kwoty. Zakładając, że nasza działalność nierejestrowana nie będzie obejmowała doradztwa, sprzedaży części komputerowych czy samochodowych lub produktów wymagających akcyzy – papierosy, alkohol, nie musimy rejestrować się, jako płatnik VAT.

W przypadku kasy fiskalnej sprawa ma się podobnie – limit wynosi 20 tysięcy obrotu (przychód pomniejszony o podatek dochodowy), czyli znowu prowadząc działalność nierejestrowaną nie mamy możliwości przekroczenia tej kwoty.
Istnieją jednak działalności, które nie mogą być zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a jakie dokładnie to są usługi czy towary przeczytasz tutaj.

I to tyle? Takie to proste?

Właściwie tak : ) Pamiętaj, że gdy w danym miesiącu przekroczysz kwotę przychodu 1300 zł masz 7 dni na zgłoszenie swojej działalności do CEIDG, bo Twoja działalność staje się działalnością gospodarczą.

Teraz mam pytanie do Ciebie : )

Temat działalności nierejestrowanej jest jest bardzo obszerny, a powyższy wpis jest tylko ogólnym nakreśleniem takiej formy prowadzenia swojej działalności. Daj znać czy chcesz więcej i oczywiście czekam na Twoje pytania : )

70 myśli na “Działalność nierejestrowana”

  1. Widziałam , że masz już profil z pięknymi zdjęciami, ale może warto założyć sklep internetowy z konkretnymi produktami? Z Twoją domeną i szybkimi płatnościami na Polskę? Spróbuj też zorganizować konkurs według zasad, o których pisałam w jednym z postów 🙂 Warto również zainwestować w reklamę na Instagramie – pracujemy nad prostym i zrozumiałym szkoleniem w tym temacie 🙂

 1. jestem bardzo zainteresowana tym tematem. Pracuje na etacie, ale chce wykonywać usługi kosmetyczne w czasie wolnym. Niestety nie są one zwolnione (wg rozporzadzenia, które Pani zamieściła) z podatku VAT i kasy fiskalnej – więc z chęcią dowiedziałabym się na ten temat więcej. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy na blogu. 🙂

  1. Jeszcze dowiedz się czy usługi kosmetycznie nie powinny być wpisane do rejestru działalności regulowanych, jak np. fizjoterapia. Z tego co ja się dowiedziałam nie muszą, więc możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Jeśli chodzi o VAT i kasy fiskalne w kontekście tej działalności będę pisała o tym na blogu 🙂

  2. Z tego co.mi powiedziano podatek VAT jest na stawce 0. Kasa fiskalna jest obowiązkowa. W ten sposób działam u siebie. polecam

 2. Witam. Prowadziłam swoją działalność przez kilka lat. Później że względów osobistych nie pracowałam.
  Teraz chciała bym prowadzić działalność nierejestrowaną, ale zastanawia mnie to rozliczenie roczne. Kiedy nie pracuje i nie mam żadnych przychodów to również mam się rozliczać na PIT – 36?

 3. Napisałaś, ze na koniec roku rozliczamy się z przychodu po odliczeniu kosztów… na jakiej zasadzie można sobie odliczać koszta na działalności niezarejestrowanej? Przecież nie możemy kupować materiałów na faktury itd.

  1. Możemy kupować na faktury, ale na osobę fizyczną 🙂 Ja w mojej firmie takie wystawiam. Potwierdzeniem Twoich kosztów może być również potwierdzenie przelewu 🙂

   1. Rozumiem, że praktycznie wszystko mozemy odliczyc to co potrzebne do pracy od kosztow na fakture immienna i ewentualnie przelewen teraz wiekszosc kupujemy online.?

    1. Jola, koszty możesz odliczyć od przychodu w rozliczeniu rocznym i wtedy wyjdzie Ci dochód, od którego zapłacisz podatek. Co rozumiemy przez koszt? Wszystkie usługi, towary czy produkty, które są niezbędne do Twojej działalności. Jeśli coś wrzucisz w swoje koszta to na Tobie będzie ciążył obowiązek udowodnienia tego, że było to niezbędne do na przykład produkcji. Potwierdzeniem kosztów jest faktura imienna, potwierdzenie przelewu czy potwierdzenie nadania paczki z poczty.

     1. Dzień dobry, czy świadcząc usługi kosmetyczne, a chodzi mi o hennę pudrową, nie przekraczając tych 1300zł, muszę mieć kasę fiskalną?

     2. Dzień dobry, wydaje mi się, że wszystkie usługi kosmetyczne wymagają posiadania kasy fiskalnej, ale proszę się upewnić może na infolinii Krajowej Izby Skarbowej?

   2. Psycholog Malwina Kruś

    A mnie zastanawia kwestia, co jeśli moje koszty są wyższe niż to co zarobilam… i jesli jestem psychologiem to czy musze placic podatek dochodowy? Bo kiedyś słyszałam że nie

    1. Wychodzi Ci strata i nie zapłacisz od tego podatku dochodowego. Niestety nie mam takich kompetencji i nie wiem, jakie zwolnienia przysługują psychologom. Jeśli pytasz w kontekście działalności nierejestrowanej to nie sądzę, żeby tak było.

 4. Cześć, a jak wygląda sytuacja dla osoby poniżej 26 r.ż? Co z podatkami? Chciałabym ruszyć ze sprzedażą roślin doniczkowych przez internet 🙂

  1. Cześć Patrycja 🙂 Niestety w tym przypadku nie przysługuje Ci zwolnienie z podatku dla osoby poniżej 26 roku życia i przy rozliczeniu rocznym będziesz musiała go zapłacić od osiągniętego dochodu.

   1. Dziękuję za odpowiedź 🙂 ale dobrze zrozumiałam z treści, że przy roślinach i innych rzeczach związanych z florystyką spokojnie mogę ruszyć z działalnością nierejestrowaną?

     1. Ekstra, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź 🙂 jeszcze jedno pytanie, w przypadku roślin mogę być zwolniona z kasy fiskalnej? Wydaję mi się, że nie było jej w spisie, który pokazałaś

 5. Z tego co rozumiem, fotograf rów iż może działać jako działalność nierejestrowana do 1300 zł w ciągu miesiąca bez kasy fiskalnej? Pozdrawiam, dziękuję za taki super blog

 6. Fotograf również może działać jako działalność nierejestrowana do 1300 zł w miesiąca bez kasy fiskalnej? Pozdrawiam, dziękuję za taki super blog

  1. Cześć Filip! Dziękuję 🙂 Ja się bardziej specjalizuję w sprzedaży gotowego produktu przez internet, ale mam znajomych i dziewczyny w grupie, które własnie w ten sposób działają 🙂

 7. Cześć, ja również jestem zainteresowana tym tematem.Z chęcią przeczytam więcej.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 8. Dzień dobry 🙂 czy prowadząc działalność nierejestrowaną można posiadać stronę internetową służącą promocji i sprzedaży gotowego produktu ?

 9. Cześć! Powiedz mi proszę, czy mogę prowadzić sprzedaż przez sklep na shoplo mając działalność nierejestrowaną? Pozdrawiam 🙂

 10. A ja mam pytanie odnośnie VAT w przypadku sprzedaży na Etsy (produkty elektroniczne) – wiem, że Etsy pobiera VAT od kupującego bazując na stawkach obowiązujących w jego kraju, ale czy prowadząc działalność nierejestrowaną istnieje jakiś Dodatkowy obowiązek dla sprzedającego?

 11. Cześć, mam takie pytanko 😉 Moi rodzice prowadzą firmę, legalnie, z kasą fiskalną itd. Powiedzmy, że zajmują się przyjmowaniem gości do swojego mini zoo.
  Od jakiegoś czasu wprowadzili do sprzedaży mini pamiątki, pierdółki, magnesy, poduszki. Jednak jest przy tym dużo zachodu, a im nie chce się z tym bawić (oni wolą operować większymi kwotami). Czy jest możliwość, żebym ja zajęła się tym „mini biznesem” niejako przejmując od nich prowadzenie tego sklepiku?
  Jest to sprzedaż tylko stacjonarna, nie robimy tego przez internet. Po prostu jak przyjeżdżają do nas goście, płacą za wstęp, to przy okazji mogą kupić pamiątkę.
  Czy ja mogę prowadzić taki sklepik na zasadzie działalności nierejestrowanej? Czy mogę robić to na terenie należącym do moich rodziców?
  I jeszcze jedna kwestia. Czytałam u Ciebie na blogu, że nie można mieć wspólników. A jeżeli sprawa wygląda tak: studiuję w innym mieście niż mieszkam, nie zawsze mogę być na miejscu. Czy w takim razie, moi rodzice obsługując gości w swoim mini zoo, mogą czasami zajmować się sprzedażą w tym sklepiku, czy jednak narusza to prawo działalności nierejestrowanej? Oczywiście robili by to nieodpłatnie, powiedzmy na zasadzie przysługi dla córki 😉
  Będąc z nimi w stałym kontakcie, będę pamiętać o codziennym zapisywaniu przychodów 😉

  Dziękuję za Twojego bloga, mnóstwo cennych informacji! 😀

  1. Cześć 🙂

   Ja osobiście w takiej sytuacji nie widzę nic złego, natomiast warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej są jasne – musisz ją wykonywać sama. Nie ryzykowałabym w tym przypadku takimi sytuacjami, że Twoje „obowiązki” przejmują rodzice.
   A i pamiętaj, że sprzedając swoje produkty w formie działalności nierejestrowanej nie możesz używać kasy, która należy do firmy Twoich rodziców.

   Pozdrawiam!
   I pozostaję do dyspozycji,
   Monika

 12. Czy można czerpać dochód z dwóch różnych źródeł w ramach działalności nierejestrowanej? Np. sprzedaż ubrań i pielęgnacja ogrodów? Coś totalnie różnego, gdzie oczywiście łączyny dochód nie przekracza 1300 zł.

  1. Hej, wydaje mi się, że tak 🙂 Tak, jak czytałaś we wpisie jest kilka zasad i warunków, które trzeba spełniać i nie ma tam informacji, że nie można ze sobą łączyć kilku działalności 🙂

 13. Witaj😊
  Czy pracujac na pelny etat W szkole moge rozpoczac działalność nierejestrowana w celu udzielania prywatnych lekcji?

 14. Witam,

  Czy można założyć działalność niezarejestrowana produkcji tortów na zamówienie ?

  Aby prowadzić taka działalność należy wystąpić do sanepidu o wpis do rejestru. Czy jest to wykluczenie przy takiej działalności ?

 15. Witam. Bardzo ciekawy materiał. Mam pytanie. Czy usługi osobistej stylistki – konsultacje stylistyczne, przeglad szafy i wspólne zakupy – to zaliczają się do doradztwa czy to po prostu zwykła sprzedaż usług ??

  1. Cześć 🙂 Raczej zwykłe usługi. Nie podciągałabym tego pod doradztwo szczerze mówiąc. Doradztwo to raczej finansowe czy ściąganie długów.

 16. Cześć, czy prowadząc nierejestrowane usługi florystyczne mogę kupować np wazony po cenach hurtowych? Jeśli tak to jakie dane mam podać do faktury? Wystarczy NIP osobisty?

 17. Dzień dobry,
  chciałabym dopytać o jedną kwestię: w tym miesiącu planuje zamknąć działalność gospodarczą (usługi kosmetyczne) i chciałabym rozpocząć sprzedaż rękodzieła na nierejestrowanej dg(spinki, opaski itp.). Również trzeba odczekać 60 m-cy pomimo że jest to różne PKD aby skorzystać z ndg?

 18. Witaj,
  Jestem na etapie planowania i rozpoczęcia NDG i wszystkie informacje które są tutaj zawarte to kopalnia wiedzy.
  Mam tylko pytanie odnośnie 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2021 to 2800 zł
  Oznacza to że przychód nie może przekroczyć 1400 zł. Brutto, netto czy po prostu 1400 zł

 19. Hej!
  A ja mam takie pytanie, jeśli prowadziłam swoją działalność gospodarczą od czerwca 2015r., a od listopada 2015r. zawiesiłam ją, ale nie zamknęłam osobiście, tylko mój wpis został usunięty automatycznie po określonym czasie, to czy teraz mogę prowadzić NDG?

 20. Hej, wszędzie jest napisane, że działalność nierejestrowaną należy prowadzić osobiście. A co w przypadku gdy mam znajomą, która totalnie nie ma głowy do „księgowości” nawet, gdy próbuję jej przekazać jakie to proste. Owa znajoma poprosiła mnie o prowadzenie prostej ewidencji, z której później będzie się rozliczać. Czy taka opcja jest możliwa?
  Ona jest spokojna, bo nie musi dodatkowo zaprzątać sobie głowy „papierologią”, a ja dzięki temu mam okazje nabywać doświadczenia. Jak to się ma do poprawności funkcjonowania działalności nierejestrowanej?

  I jeszcze jedno pytanie, czy prowadzenie warsztatów również można zaliczyć do działalności nierejestrowanej? Mam na myśli poczynania osoby początkującej w tym temacie, która chce sprawdzić czy taka forma przekazywania wiedzy jej odpowiada.

 21. WITAM.
  Zajmuje się fotografowanie. Chciałabym bez działalności się rozwinąć jednak czy mogę skorzystać z refundacji na warsztaty i szkolenia?? Wiem że jeśli ma się działalność to jest 60% refundacji.

 22. Cześć!
  Czy jako projektant odzieży mogę sprzedawać swoje ubrania (uszyte przez krawcową), czyli prowadzić własną markę modową, jako działalność nierejestrowaną? Czy potrzebuję kasy fiskalnej?

 23. Cześć.Czy jeśli jestem na krusie(jako żona rolnika),ale nie mam dochodu z tego gospodarstwa,to mogę prowadzić działalność nierejestrowana?

 24. Witam. Jesli wrocilam z Anglii i tam prowadzilam działalność ktora zostala zamknieta to czy w Polsce moge otworzyc NDG? .Nigdy w Polsce nie prowadzilam firmy.
  Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *