Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Pojawiła się niepewność. Skończył mi się okres preferencyjnych składek ZUS, do tego przyszedł okres jesienno-zimowy i jednocześnie niepewność czy aby na pewno uda mi się zarobić co miesiąc tak dużą sumę, żeby opłacać koszty stałe w firmie. A jednocześnie nie miałam przestrzeni na to, żeby zawiesić działalność i pójść do pracy. Wyobrażasz sobie widmo braku środków na ZUS i rosnące zaległości z tego tytułu? No właśnie.

Wtedy znajomy, który korzystał z tego rozwiązania polecił mi Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Trochę mu nie wierzyłam, że miałoby to rozwiązać mój problem. Wydawało mi się, że założenie Startupu w Inkubatorach wymaga nie tylko statusu studenta, ale i innowacyjnego pomysłu.

A jednak zapisałam się na webinar i następnego dnia w ciągu kilkunastu minut mogłam prowadzić firmę bez ryzyka narastających kosztów, na które mogło być mnie nie stać przez najbliższe miesiące.

Czym są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Jest to fundacja, która wspiera młode, ale i nie tylko, osoby w rozwijaniu ich biznesów. Uczy przedsiębiorczości. Ich misją jest pomoc w spełnianiu marzeń ludzi o własnych firmach i ograniczanie do minimum ryzyka związanego z własną działalnością.
Co zyskujesz zakładając Start’up w AIP?
 1. Możliwość prowadzenia swojej firmy bez rejestrowania działalności gospodarczej.
 2. Testowanie pomysłu bez ryzyka utraty preferencyjnych składek ZUS.
 3. Wsparcie księgowych, prawników, kadr przez cały okres bycia w AIP.
 4. AIP ewentualne kontrole z urzędów bierze na swoje barki.
 5. Nie ponosisz żadnych kosztów prowadzenia działalności, jeśli nie zarabiasz.

Koszt dołączenia do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to 300 zł miesięcznie i jest to jedyny stały koszt, ale tak jak pisałam wyżej wlicza się w to księgowość, wsparcie kadr i prawników.

Czy AIP jest dla Ciebie?

Tak, jeśli kwota przychodu do jakiej możesz prowadzić działalność nierejestrowaną jest już dla Ciebie za mała, ale wciąż boisz się lub nie chcesz zakładać swojej działalności.

Tak, jeśli nie możesz swojego pomysłu na biznes realizować w ramach działalności nierejestrowanej.

Tak, jeśli nie spełniasz innych warunków do prowadzenia działalności nierejestrowanej.

Tak, jeśli chcesz się nauczyć przedsiębiorczości i podstawowych umiejętności niezbędnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Prowadząc firmę w ramach AIP możesz wystawiać faktury, paragony, odliczać koszty. Możesz działać pod swoją nazwą i tylko korzystasz z ich osobowości prawnej. To oznacza, że dokumenty wystawiasz i otrzymujesz z danymi Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Jeśli ten temat Cię zainteresował zapisz się na bezpłatny webinar, który odbędzie się już 29 grudnia. Opowiem na nim więcej o AIP z mojej perspektywy – osoby która prowadziła tam firmę, o tym jak wygląda proces rejestracji i sama praca we własnej firmie, ale pod ich skrzydłami.

6 myśli na “Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości”

 1. Przegapiłam webinar, a temat bardzo mnie interesuje. Czy jest szansa obejrzeć jeszcze raz? Dziękuję 🙂

 2. Oj udało się, przeczytałam cały Twój blog w trzy dni. To chyba dobry wynik zwłaszcza, że pracuje na etacie, mam dwuletniego synka i próbuję sił we własnym biznesie :). Super babka z Ciebie i mega fajny blog. Od trzech miesięcy razem z siostrą próbujemy rozkręcić własną firmę, zajmującą się tworzeniem wyjątkowych prezentów dla kobiet (okazjonalnie dla mężczyzn). Chcemy aby nasze pomysły na prezent oprócz zwykłego materializmu dawały coś więcej (wsparcie, zrozumienie, motywację…) . Na chwilę obecną największym naszym problemem jest pozyskanie klientów. Nie chcemy nadwyrężać budżetu, jesteśmy na etapie, że do wydania pieniędzy podchodzimy z dużą dozą ostrożności. Był pomysł na stworzenie własnej strony internetowej, ale z pomocą profesjonalisty to koszt około 2.000zł, więc na razie działamy na blogspodzie, instagramie i fb. Jeżeli okaże się, że jesteśmy systematyczne w prowadzeniu strony, pomysły na nią się nie skończą wtedy z pewnością zdecydujemy się na własną domenę i pomoc fachowca. Sprzedaż prowadzimy przez allegro, olx i szukamy innych stron gdzie można wrzucać ogłoszenia, a od paru dni testujemy sprzedajemy.pl . Poważnie myślimy nad stworzeniem własnego sklepu internetowego. Tylko się zastanawiam czy już teraz zaczynać z własnym sklepem (zaryzykować pieniądze) czy wstrzymać się, aż będziemy pewni, że pomysł jest dobry i podoba się klientom. Bo rozumiem, że założenie własnego sklepu internetowego bez odpowiedniej promocji nie sprawi, że będziemy miały większy zasięg, pozyskamy więcej klientów? Sklep internetowy jest po to aby ułatwić zarządzanie zamówieniami i aby klient łatwiej mógł zrobić zakupy, dobrze rozumiem? I odnośnie Twojego kursu Shoplo są one cykliczne? Kiedy możemy spodziewać się kolejnych warsztatów?

  I tak teraz naszło mnie jeszcze na koniec po szybkim przeczytaniu wiadomości przed wysłaniem: czy moje podejście nie jest zbyt ostrożne? Dlatego tych klientów nie ma? Za mało wiary? hmm 🙂

  Pozdrawiam Agnieszka

  1. Cześć Agnieszka!
   Jeśli prowadzicie już social media i Wam się wszystko kręci, macie klientów to rzeczywiście warto pomyśleć o sklepie internetowym. Na pewno mając taki sklep zyskacie na plus w oczach klientów i zachęcicie nowych, tych np. którzy mają jakiś opór przed zakupami przez Instagrama. Druga sprawa – reklamy kierowane na zewnętrzną stronę są skuteczniejsze i mają zdecydowanie większą konwersję sprzedaży. Chociaż uważam, że rzeczywiście nie warto na starcie wydawać takiej dużej sumy na stronę u programisty. Pamiętaj, że do tej pierwszej kwoty później jeszcze dochodzą płatności za płatne wtyczki, które są niezbędne do funkcjonowania sklepu www.
   Właśnie lepszym rozwiązaniem już jest Shoplo 🙂 Mój kurs jest cały czas dostępnym, można go kupić w każdej chwili. Od środy rusza na niego promocja (www.sklepnashoplo.pl)

   I na koniec: wiara, pewność tego co się robi i odważne kroki na pewno są kierunkiem w stronę sukcesu 🙂 Więc do dzieła <3

   Pozdrawiam,
   Monika

   1. Dzięki, cenna uwaga z tymi wtyczkami – nie myślałam w ten sposób o dodatkowych opłatach za prowadzenie sklepu. Jak byś kiedyś poruszyła temat odnośnie pozycjonowania, i „pięcia się do góry” w internecie/googlach (strony internetowej i sklepu online) było by super 🙂 – taka tylko luźna propozycja tematu 😉 Na pewno zostanę z tobą na dłużej 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *